Spor ve Kahve

Spor ve Kahve

Spor ve Kahve : İnternette son zamanlarda kahve ile ilgili sürekli yeni makaleler görüyor ve okuyorum. Bunların bazıları “kahve’nin bilinmeyen faydaları” diye başlıyor bazıları ise “Kahve hakkında gerçekler” gibi çeşitlenerek devam ediyor. Benim ise çocukluğumdan beri bildiğim tek özelliği ise uyku kaçırıcı özelliğiydi. Yine çocukluğumdan buyana son 3 4 yıla kadar içtiğim tek kahve türü türk kahvesiydi. Hal böyle olunca çok fazla kahve kültürümün olmadığını söylemek isterim. Son yıllarda filtre kahve türlerini ara sıra gittiğim kahve dükkanlarında sırayla denemeye başladım. Özellikle bu kahve dükkanlarında bulunan ve menülerinde Yöresel Kahveler diye geçen kahveleri sevdiğimi farkettim. Bu kahveler isimlerinide geldikleri yöreden alıyorlardı : Colombia, Kenya, Java Estate, Costa Rica, Guatemala, Ethihopia, Brasil bu kahve türlerinin bazıları. Hepsinin kendine has aroması ve sertlik düzeyleri olduğundan içim keyfide kişiye göre değişiyor.

Spor ve Kahve

Kahveye olan bu ilgimin artmasıyla kahvenin spor ile ilişkisini de araştırmak istedim ve öğrendiğim bilgileri buradan paylaşmak istedim. İlk önce kavrulmuş bir kahve çekirdeğinde temel olarak Kafein, Protein, Karbonhidrat, Lipitler (Doymuş ve Doymamış yağlar), Alkaloidler ve Su bulunur.

Spor Öncesi

Spor esnasında hepimizin bildiği kasların oksijen ihtiyacının artması ve buna bağlı olarak kaslarda biriken laktik asitin bize ağrı ve yorgunluk hissi olarak dönmesidir. Spor aktiviteleri öncesi içilen bir fincan kahve kan dolaşımızı hızlandıracağı için kaslarda laktik asit birikme oranını düşürecektir.

Spor ve Kahve

Japonya’da yapılan araştırmalarda aşırı kahve tüketmeyen kişilerde, kahve içildikten sonraki 75 dakika boyunca kan dolaşımının yüzde 30 daha hızlı olduğu tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalarda, kafein maddesinin kasları koruduğu da ortaya çıkmıştır. Vücudun yaşlanmayla kas gücünü kaybetmesi kahve içenlerde daha yavaş gerçekleşiyor.

Uluslararası Sporcu Beslenmesi Topluluğu CEO’suna göre kreatinin yanında kafein, en etkili performans arttırıcılardan birisi olarak gösterilmiştir.

Spor Sonrası

Yine yapılan araştırmalar sonucu spor sonrası tüketilen kafein’in kasların yeniden yakıt ikmalini hızlandırdığı tespit edilmiş.

food-nutriiton

Avusturalyalı bilim adamlarının yaptığı kontrollü deneylerde görülmüş ki kasların yeniden yakıt ikmalini hızlandırmak için mutlaka antrenman sonrası beslenmeye kafein eklenmeli. Biskiletçiler üzerinde gerçekleştirilen bu deneyde antrenman sonrası sporculara kilo başına 8 gram kadar karbonhidrat ve kafein karışımı verilmiş. 4 saat sonrasında yapılan ölçümlerde sadece karbonhidrat alan sporculara nazaran, kafein + karbonhidrat alanların glikojen seviyeleri %66 daha fazlaymış. Kafeinin kandan kaslara glikoz alımını artırdığını gösteriyor. Bu da daha çabuk toparlanıp daha sık antrenman yapabilmek anlamına geliyor.

Terayağlı Kahve

Yine son zamanlarda çeşitli gazeteler, televizyon programları ve takip ettiğim bazı bloglarda tereyağlı kahve ile ilgili haberler çoğalmaya başladı. Özellikle yurtdışında bazı kahve içilen mekanlara gittiğimde görmüştüm bunu ve çok değişik gelmişti ve hiç denemedim açıkcası. Fırsatını bulur bulmaz denemek istiyorum ama

Uzmanlar kahveye tereyağı atmanın vücut için şekerden daha iyi olabileceğini belirtti. Tereyağlı kahveyi popüler yapan kişi ise, Tibet’de tırmanış yaparken enerji vermesi için tereyağlı kahve servis edilen Dave Asprey. Dağcılar, tereyağlı kahveyi hem dikkati artırmak hem de enerji almak için kullanıyor.

tereyağlı kahve

Dave Asprey kendisi üzerinde denediği yüksek yağ, düşük karbonhidratlı diyetle hem kilo verilebileceğini hem de kronik hastalıklardan korunulabileceğini, halsizlikten korunulabileceğini iddia ediyor. Asprey’in iddiasına göre eğer karbonhidrat ile beslenmezseniz vücut yağ deposunu kullanacak. Dave Asprey kitabında, tereyağlı kahvenin daha uzun süreli enerji sağladığını, açlığı yönetebildiği ve yağları verimli bir şekilde yakmaya yardımcı olduğunu anlatıyor. Dave Asprey’in Bulletproof diyeti kitabına buradan ulaşabilirsiniz.

Diyetten ve tereyağlı kahveden bahsetmişken Gürsel Akay hocamızın yazılarından ve diyetinden de bahsetmeden olmaz. Kendisini facebook sayfasından takip ederek beslenmeyle ilgili tavsiyeleri dinleyerek sizde müritlerinden olabilirsiniz.

Peki Ya Zararları

– Kalpte ritim problemi olanlarda çarpıntıyı tetikleyebiliyor. Kontrolsüz tansiyonu olanlarda kan basıncını arttırabiliyor.
– Günde 5 fincan ve üzeri kullanımında kemik erimesine neden oluyor.
– Kahve vücuttan su atımını arttırarak idrar ihtiyacını arttırıyor.
– Kalp ve böbrek hastalarında elektrolit dengesizliği yapabiliyor.
– Hazır kahvelerde kullanılan krema, şurup, şeker miktarına göre de kalorisi çok artabiliyor. Kremalı-aromalı-şuruplu büyük boy kahve içtiğinizde kocaman bir hamburger yemiş kadar kalori vücudunuza giriyor ve sizi şişmanlatıyor.
– Günde 3 fincan ve üzeri kahve tüketimi doğurganlığı negatif yönde etkileyebiliyor.
– Akşamları kahve tüketimi uykusuzluğa neden olabiliyor, aşırı kahve tüketimi sinirlilik ve tahammülsüzlük yapıyor.

Spor ve Kahve,Bisiklet ve kahve, spor yaparken dikkat edilecekler, beslenme, kahvenin faydalari, spor diyetleri, filtre kahve, karbonhidrat, protein

Spor ve Kahve

Benzer Yazılar

thumbnail
hover

Bisiklet Festivalleri 2018

Bisiklet Festivalleri 2018 Bisiklet Festivalleri 2018 yılında düzenlenecek olan bisiklet festivalleri bu sayfadan takip edebilirsiniz. Fe...

thumbnail
hover

Bisiklet Festivalleri 2017

Bisiklet Festivalleri 2017 Bisiklet Festivalleri 2017 yılında düzenlenecek olan bisiklet festivalleri bu sayfadan takip edebilirsiniz. Fe...

thumbnail
hover

Bisiklet Turu Öncesinde Beslenme

Bisiklet Turu Öncesinde Beslenme Günübirlik turlarınızdan önce yada antrenmanız öncesinde yiyeceğiniz besin türü, miktarı ve zam...

Yorum

Yorum Yaz