Uçakla Bisiklet Nasıl Taşınır

Uçakla Bisiklet Nasıl Taşınır

Bir bisiklet turuna gideceksiniz ve gideceğiniz yere ucakla gitmeniz gerekiyor. Peki bisikletinizi taşırken nelere dikkat etmeniz gerekli. Bugüne kadar tecrübe ettiklerimize hep beraber bakalım.

ucak-yolculuklarinda-bisiklet-tasima

Bilet Alırken

Tura gideceğiniz yeri kararlaştırdınız ve sıra uçak biletinizi almaya geldi. Biletinizi alırken bisikletiniz içinde rezervasyon yaptırmanız gerekmekte. Her havayolu şirketinin kendine özel bir prosedürü olduğu için maalesef bu konuda bir standart yok. Örneğin taşıma konusunda bazı şirketler bisikleti koliye koymanızı yeterli bulurken bazıları bisiklet çantasına koymanızı isteyebiliyor yada bisikleti olduğu gibi kabul edebiliyor. Yine bazıları kolinin şişkin olmasını dahi kabul etmeyebiliyor. Bu yüzden uçuş öncesi kesinlikle havayolu firmasını arayıp bisikletinizi paketlerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin . Farklılık taşıma fiyatlandırmasında da aynı şekilde. Bazı firmalar bisiklet için 25 € talep ederken bu fiyat 70 80 €’ya kadar çıkabiliyor. Bu yüzden biletinizi alırken koltuk fiyatı kadar bisiklet taşıma fiyatlarına da dikkat ederseniz size uygun olan bilet fiyatlarını buna göre karşılaştırarak almanız faydanıza olacaktır. Bu arada bisiklet taşıma ücretini havalimanına gittiğinizde check in yaptığınız sırada ödüyorsunuz.

Taşıma Yöntemleri

Bilet işimizi hallettik ve gerekli rezervasyonları yaptırarak havayolu firmasından bisikletimizi nasıl paketlememiz gerektiğini öğrendik. Sıra geldi bisikletimizi paketleme (kolileme) işlemine. Bisikletimizi taşıma işlemini taşıma çantaları ile yapacaksak bunun için elimizde iki seçenek bulunuyor. Birincisi “soft case” olarakda bilinen dışı bez şeklinde olan çantalar. Diğer seçenek ise “hard case” olarak bilinen ve dışı sert plastikten oluşan ve dışarıdan gelecek olan darbelere karşı oldukça dayanıklı olan model. Fiyat olarak bu iki özel çantayı karşılaştırdığımızda ise bahsettiğimiz ilk modeli decathlondan 240 tl gibi fiyata alabiliyorsunuz. Diğer seçenekte bahsettiğim modeli ise türkiyede bulmanız biraz zor olmakla beraber fiyat olarakda 200 €’dan başlayıp 1000 €’ya kadar uzanan bir fiyat aralığı mevcut.
Bisiklet taşıma çantası

Soft Case

hard case taşıma

Hard Case

 

Bu iki seçenek önümüzde bilgi olarak dururken biz genelde hem fiyat olarak hemde heryerde bulunabilme özelliğinden dolayı karton kutuyu tercih ediyoruz. Hemen hemen tüm bisikletçilerden kolaylıkla alabileceğiniz bu kutular için genellikle bisikletçiler herhangi bir ücret talep etmiyor.  Yine bu kutuları bazı havalimanlarında da satın alabiliyorsunuz. Örneğin İsviçre bisiklet turumuzun sonunda Zürih havalimanında bu kutuları 25 €’dan satın alabileceğimizi öğrenmiştik.

Uçakla Bisiklet Nasıl Taşınır

Karton Kutunu Avantajları:

  • Bulunması kolaydır. Neredeyse tüm bisikletçilerden temin edebilirsiniz.
  • Kutu sayesinde bisikletinizi olası çizilmelere ve aktarıcı gibi bazı parçaları kırılmalara karşı korursunuz.
  • Kutunun içine diğer bazı eşyalarınızı da koyabilirisiniz.( Uyku tulumu, mat gibi yumuşak malzemelerini koyabilirsiniz )
  • Ucuz (hatta ücretsiz) olması ve taşımak zorunda olmamanız. Gideceğiniz havalimanına vardığınızda bisikletinizi yeniden topladıktan sonra çöpe atabilirsiz.

İhtiyacımız Olanlar

Bisikletimizi taşımak için karton kutu kullanmaya karar verdik. Peki nelere ihtiyacımız var:

1- Kutu : Uçuş gününden 3 – 4 gün öncesinde bisikletçinizi arayarak sizin için bir koli ayırmasını rica edin. Bu koliler genelde bisiklet kadro boylarına göre olduklarını unutmayın ve mümkün olan en büyük koliyi seçin. Taşıyacağımız bisiklet bir tur bisikleti olduğu için büyük koli seçmeniz avantajınıza olacaktır.

2- Paketleme Malzemeleri : Sünger, köpük, balonlu naylon gibi bisikletinizi çizilmelere karşı koruyacak maddeler, ip, koli bandı ve benzeri malzemeler, sökme işlemi için gerekli aletler(alyan anahtarı vb.) İp ve koli bandı özellikle karton kutuyu paketlerken işinize yarayacaktır. Yanınıza ekstradan koli bandı almayı unutmayın ve koliyi en son bagaj teslim ettiğiniz yere kadar tamamen kapatmayın.

-Havalimanı güvenlik personeli kolinin içini görmek isteyebilir ve koliyi açtırabilir bu sebeple yanınızda koli bandı taşımanız yararınıza olacaktır.

3- Sabır : Daha önce bisikletinizi bu şekilde paketlemediyseniz ilk seferi sizin için biraz zorlu olacaktır. Örneğin ön tekeri söktünüz, gidonu söktünüz güzelce sarıp kadroya sabitlediniz ve bisikleti koliye soktunuz ve pedalları sökmeyi unuttuğunuzu farkettiniz. Tüm işleri tek başınıza yapıyorsanız bisikleti tekrar koliden çıkarıp pedalları söküp yeniden koliye sokmanız biraz zahmetli bir iş olacaktır. Özellikle ilk defa bu işlemleri yapıyorsanız biraz sabırlı olmaya ihtiyacınız olacak 🙂

Sökmeye Başlayalım

1- Pedallar : İşe pedalları sökmekle başlayabilirsiniz. Bu işlem sizi beklediğinizden fazla yorabilir özellikle pedallar uzun süredir sökülmüyorsa ve artık içindeki gres tamamen kurumuşsa ayrıca anahtarınızın boyuda biraz kısaysa. Tüm bunlara birde pedalın hangi yönde sıkılıp hangi yönde söküldüğünü bilmediğiniz eklenirse geçmiş olsun 🙂

-Pedal sökülürken aynakol tarafındaki pedalın saat yönünde sıkılıp tersi yönde söküldüğünü, diğer taraftaki pedalin ise saat yönünde sökülüp tersi yönde sıkıldığını unutmayın.

2- Gidon : Gidon boynundaki vidaları gevşetin ve gidonu sökün. Bu yöntem ile söktüğünüz gidonu sünger ve balonlu naylon yardımıyla sarın ve maşaya doğru sabitleyin. Burada size tavsiyem gidon boğazına dokunmamanız. Aşağıdaki resimde işaretlenmiş olan vidaları sökmeniz yeterli olacaktır.

gidon boğazı

3- Tekerler : Tekerler derken sadece ön tekeri sökmeniz yeterli olacaktır. Arka tekeri sökmemeniz hem arka aktarıcıyı korumanız için hemde bisikletinizin tekrar montajını yaparken vakit kaybetmenizi önlecektir. Ön tekeri söktükten sonra Qr’larınızı sökerek güzelce sarın ve ister kolinin içinde biyere ister bisikletin bir tarafına sabitleyin. Böylelikle hem kaybolma ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz hemde kadronuzu çizmesini önlersiniz. Söktüğümüz tekeri kolimizin içinde ön tarafa yakın olacak şekilde sağlam biyere sıkıştırın.

4- Koruma : Kadronuzu ve maşanızı sünger ve balonlu naylon tarzı izolasyon malzemesi ile güzelce sarın. Maşanın çatal ayaklarının kolinizi delmemesi için sarılmış olmasına özen gösterin. Arka aktarıcınızı koruyacak şekilde sarın. Bu işlem için ortadan ikiye kestiğiniz bir pet şişe kullanabilirsiniz. Aktarıcıyı komple sökmekde bir tercih olabilir ama bugüne kadar buna hiç ihtiyaç duymadım.

arka aktarıcı

6- Sele : Son olarak selenizi sele borusuyla birlikte sökün. Yine diğer sökülen parçalarda yaptığımız gibi izolasyon malzemesi yardımı ile güzelce sarın ve sabitleyin. Eğer seleyi sökmeden de koliye sığdırabilirseniz seleye sökmeyedebilirsiniz.

Uçakla Bisiklet Nasıl Taşınır

Koliyi Paketleme

Sökme işlemini bitirdik ve izolasyon malzemeleri ile bisikletimizi ve söktüğümüz parçaları sardık. Sıra geldi koliye bisikletimizi yerleştirmeye. İlk olarak kadromuzu koliye yerleştiriyoruz. Gidonumuzu daha önceden söküp maşaya sabitlemiştik. Gidonun kolimizin dışına çıkmadığna emin olun. Söktüğümüz ön tekeri kolinin ön tarafına yani maşanın olduğu tarafa gelecek şekilde koyun. Pedallarınız ve seleyide yerleştirdikten sonra hem kolinizi sabitlemesi açısından hemde el bagajınızı hafifletmek adına uyku tulumu, mat, kask vb malzemelerinize koliye koyabilirsiniz.

bisiklet kolisi 3

Kolimizden dışarıya hiçbir parçanın taşmadığına emin olduktan sonra üst kapaklarınıda kapatarak koli bandı yardımıyla kolinizi kapatabilirsiniz. Benim tavsiyem sadece kapağın kapalı durmasını sağlayacak kadar bantlamanız. Havalimanında olası güvenlik kontrollerinde kolinizi açtırmaları ihtimaline karşı çok fazla uğraşmadan bantlamanız yeterli olacaktır. Koli bandını yanınızda havalimanını götürün ve koliyi teslim etmeden önce koli bandıyla kolinizi sağlam bir şekilde sarın.

Bisiklet Kolisi

Kolinin üzerine isim, soyisim, adres ve iletişim bilgilerini mürekkepli bir kalemle yazmanız faydanıza olacaktır. Bu işlem olası bir kayıp durumunda size ulaşmalarını kolaylaştıracaktır.

Kolimizi paketledik ve uçuş saatimizden 2 3 saat önce havalimanında olacak şekilde yola çıktık. Havalimanına geldiğimizde tekerlekli eşya taşıma arabalarının birinden alıp kolimizi üzerine yerleştirdik. Güvenlikli bölgeyi geçtik ve check-in işlemi için kontuara gittik. Biniş kartımızı aldık ve bagajlarımızı uçuş etiketleri basıldı. Diğer bagajlarımızı buradan uçağa yolcu ettikten sonra bisiklet kolimizi buradaki görevli arkadaşların bize gösterdiği yere teslim etmemiz gerekmekte. Bisiklet kolisinin normal bagajlarımızı teslim ettiğimiz yerden almadıklarını unutmayın.  Yine aynı şekilde indiğiniz havalimanında da bisikletinizi teslim almak için büyük bagajların geldiği yere gitmeniz ve bisikletinizi buradan almanız gerekmekte. Eğer şansınızda yaver gittiyse bisikletinizi buradan teslim alıyorsunuz. Aksi durumlarla karşılaşan arkadaşlarımın hikayeleri oldukça acıklı olduğu burada ondan hiç bahsetmiyorum 🙂

 

 

Keyifli bir tur ve müthiş bir macera sizi bekliyor, tadını çıkarın…

İsviçre Bisiklet Turu

Uçakta Bisiklet Nasıl Taşınır, Bisiklet Nasıl Taşınır, uçakla bisiklet taşımak
Uçakla Bisiklet Nasıl Taşınır, Ucak seyahatlerinde bisiklet nasil tasinir

Benzer Yazılar

thumbnail
hover

Bisiklet Festivalleri 2018

Bisiklet Festivalleri 2018 Bisiklet Festivalleri 2018 yılında düzenlenecek olan bisiklet festivalleri bu sayfadan takip edebilirsiniz. Fe...

thumbnail
hover

Bisiklet Festivalleri 2017

Bisiklet Festivalleri 2017 Bisiklet Festivalleri 2017 yılında düzenlenecek olan bisiklet festivalleri bu sayfadan takip edebilirsiniz. Fe...

thumbnail
hover

Bisiklet Turu Öncesinde Beslenme

Bisiklet Turu Öncesinde Beslenme Günübirlik turlarınızdan önce yada antrenmanız öncesinde yiyeceğiniz besin türü, miktarı ve zam...

Yorumlar

Yorum Yaz