ANT-077 Saklıkent Bisiklet Turu

  • 5777
Özellikler
Zorluk Derecesi Orta
Yol Durumu Toprak-Yol
Toplam Mesafe (KM) 100
Max. Rakım 1890
Uygun Bisiklet MTB,Full-Süspansiyon
Başlangıç Noktasında Bitiyor ? Evet

Bir kaç ay öncesinde deneyerek Moryer Mevkiinde ki balçık şeklinde ki çamur sebebiyle devam edememiş ve dönmek zorunda kaldığımız Saklıkent Parkurunu yapmak üzere tekrar düşüyoruz yollara. Saklıkent Antalya’ya 50 km uzaklıkta ve kış aylarında kayak sporunun yapılabildiği küçük bir yerleşim merkezidir.

Saklıkent Bisiklet Turu

Saklıkent’e ulaşmanın bir kaç yolu vardır. Doyran Mahallesi üzerinden devam edilen ve herkes tarafından bilinen klasik yol, Feslikan Mahallesi üzerinden gidilen diğer yol ve biraz daha uzak olan Yarbaşçandır ve Kökez Yaylası tarafından gidilebilen başka bir yol daha vardır. Doyran Mahallesinden gidilen yolun daha dik olması sebebiyle Feslikan Mahhallesi tarafından gitmeyi tercih ediyoruz. Çakırlar Pazar yerinden devam ederek Geyikbayırı Mahallesini geçiyor ve yükselmeye devam ediyoruz. Çağlarca Mahallesi yol ayrımını geçtikten sonra nem etkisini azaltıyor ve yol daha keyifli bir hal alıyor. Serinleyen hava ile birlikte orman içerisinde ağaçların gölgesinde tırmanmak daha bir keyif veriyor. Esentepe Seyir alanına ulaştığımızda diğer taraftan esen serin rüzgar karşılıyor bizleri. Artık rampanın uzun ve zorlu kısmı geride kalmış oluyor. Önümüzde 1-2 kilometrelik sert rampadan sonra tırmanışımız biraz kolaylaşmaya başlayacaktır. Feslikan’a ulaştığımızda, geride kalan zorlu rampada zaman zaman birlikte pedalladığımız Zeynep ve Mehmet Ali çiftinin nazik daveti üzerine sıcak çay ikramları ile hem biraz dinleniyor hemde sohbet imkanı buluyoruz.

Feslikan’dan sonra bir süre daha devam eden asfalt yol artık bitiyor ve arazi yolu ile tatlı rampada tırmanışa devam ediyoruz. Solumuzda kalan Alabelen dağı ile birlikte karşımızda ki Bakırtepe’ye doğru ilerliyoruz.  Kar çukuru tarafından gelen yol ile kesiştiğimiz noktalarda yeni yapılmış olan iki adet çeşme ile karşılaşıyoruz. Doğa da içeceğimiz sulara karşı hassas davranmakta fayda vardır. Temizliğinden ve içilebileceğinden emin olmadığımız sulardan içerken tedbirli olmakta fayda vardır. Doğada bulunan ve zararsız olan çoğu bakteri türü, kişiden kişiye farklılık gösteren bağışlık sisteminin zayıf olduğu ve mide bağırsak sisteminin hassas olduğu kişilerde, bulantı kusma ve baş dönmesi gibi çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilir. Böyle bir durum ise doğa keyfinizi eziyete çevirebilir. O yüzden mümkün olduğunca doğa kaynaklarını kullanırken dikkatli olmakta ve doğaya çıkarken tedbirli çıkmakta fayda vardır. Saklıkent’e ulaştığımızda bir grup motorcu arkadaşlarla karşılaşıyoruz. Motorla çıkmakta zorlandıkları bu parkurda bizi bisikletle görünce şaşırıyorlar. Bir çay molası ve kısa sohbetten sonra vedalaşıyor ve sert inişle devam eden yol ile Doyran Mahallesi üzerinden Antalya’ya ulaşarak turumuzu tamamlıyoruz.

0 Değerlendirme

Henüz değerlendirme yapılmamış

Benzer Rotalar