TRE-011 Köprülü Kanyon (Beşkonak-Yerköprü-Tazı-Çaltepe)

  • 15250
Özellikler
Zorluk Derecesi Orta
Yol Durumu Patika,Orman-Yolu
Toplam Mesafe (KM) 20
Max. Rakım 830

[sgpx gpx=”/wp-content/uploads/gpx/tre-011-koprulu-kanyon-beskonak-yerkopru-tazi-caltepe.gpx”]

Köprülü Kanyon

Bu hafta ki etkinliğimizde istikametimizi Köprülü Kanyon Bölgesine çeviriyoruz. Köprülü Kanyon Bölgesi Antalya’ya 90 kilometre uzaklıktadır. Antalya’dan hareketle 90 kilometre sonunda Beşkonak Köyüne ulaşılarak, Köprülü Kanyon Bölgesinin doğal güzellikleri ile başbaşa kalıyoruz. Bölge doğal ve kültürel zenginlikleri ile oldukça etkileyicidir. Tarihi taş köprüler, farklı şekil ve yapılarda ki doğal kaya oluşumları, antik tiyatrolar, antik şehir kalıntıları ve doğal oluşmuş yer köprüler gibi pek çok farklı yapı ve kalıntılar bulunmaktadır. Bölge baştan aşağıya, her noktasında farklı güzellik barındırmaktadır. Bölgenin doğal yapısı ile pek çok aktiviteye ev sahipliği yapabilmektedir. Mevsim durumuna göre rafting, trekking, hiking, dağ bisikleti gibi pek çok aktivite için etkinlikler yapabilirsiniz.

Yürüyüş Başlangıcı

Bu gün ki etkinliğimizi hiking faaliyetine ayırıyoruz. Beşkonak Köyünden başlayarak, oldukça zengin doğal güzellikler içerisinden geçerek Çaltepe Köyüne kadar yürümeyi hedefliyoruz. Öncelikle Selge yolu üzerinde ki eski adıyla Zerk Köprüsü olarak anılan taş köprüye doğru yöneliyoruz. Taş Köprü’de bir kaç fotoğraf çektikten sonra Yer Köprü yönüne devam eden patika yol üzerinde ilerlemeye başlıyoruz. Yer Köprüye kadar yer yer Köprüçay suyunun geldiği yöndeki kanyon kayalıkları ile başlayarak, Bozburun Dağı manzarası ile ve sol tarafımızda kalan Köprüçay suyu eşliğinde devam ediyoruz. Patika yol bir süre sonra bizi, bölgede Gök Tefik olarak bilinen Tevfik Amcanın bungalowlarının olduğu doğa ile iç içe olan pansiyon/campinge ulaştırıyor. Tevfik Amca koyunları otlatmaya götürdüğü için tanışamıyoruz ama kızı olan Fatma bacı ile ayak üstü laflıyoruz. Bu arada zaten bölgeyi hepimizden iyi tanıyan, değerli arkadaşımız İsmet İNAN ve yine çok değerli dostum hızına bir türlü yetişemediğimiz Halil AKTAN ile birlikteyiz. İsmet, iyi bir dost, iyi bir arkadaş ve iyi bir insan olduğu gibi aynı zamanda da başarılı bir dağcımızdır. Manaslu Dağına oksijen desteksiz tırmanan ilk Türk kadın dağcımızdır. 2017 yılında ise Everest Dağına tırmanma hazırlıkları devam etmektedir.

Yer Köprü

Tevfik Amca’nın kampinginin içerisinden devam ederek Yer Köprü bölgesine ulaşıyoruz. Çaltepe Köyü tarafından gelen Köprüçay suyu, bu noktada kayalıkların arasında kaybolarak bir kaç metre sonra tekrar yüzeye çıkmaktadır. Bu doğal yapıdan dolayı Yer Köprü adını almıştır. Buradan, Tazı mevkii ne doğru kanyon manzarası tüm ihtişamı ve güzelliği ile izlenebilmektedir. Bir süre eşsiz manzarayı izledikten sonra, Tazı mevkiine doğru ilerliyoruz. Yer Köprüden geldiğimiz istikamete doğru yöneldiğimizde, sol tarafa doğru dikkatli bir şekilde bakıldığında sola ve yukarıya doğru devam eden patika görülebilmektedir. Bu rota St.Paul rotası üzerinde işaretli olmadığı için bu yol ayrımında X işareti vardır. Ancak bu rotanın da tamamı kırmzı-beyaz çizgilerle sık sık işaretlenmiştir. Bu işaretler takip edilerek çok rahat bir şekilde önce Tazi Mevkiine, sonra Gaziler ve Çaltepe Köyüne ulaşılabilmektedir.

Tazı mevkii

Tazı mevkiine kadar dik ama keyfili ve bol manzaralı bir patika devam etmektedir. Yükseldikçe arkamızda Köprüçay manzarası, sağımızda Dumanlı Dağları, solumuzda ise zaman zaman kanyon kayalıkları ile birlikte uzaklarda ki Ovacık Dağı zirveleri görülebilmektedir. Tırmanış tepe noktasında ki ekili özel mülk alanında sona ermektedir. Bu alana ulaşıldığında, Patikayı takip ederek sağa doğru ilerliyoruz. Baraka ve arazinin ortasında ki incir ağacı görüldüğünde, yine sağ yönde ki hafif yükseltiye doğru ilerleyerek, çıkış kapısına ulaşmak gerekmektedir. Aksi takdirde etrafı tel ile çevrili arazi içerisinden çıkabilmek mümkün değildir. Kapıdan sonra arazi yolu takip edilerek Tazı mevkiine ulaşılabilmektedir. Biraz önce Yer Köprü bölgesinden baktığımız kayalıkların tepesinden, şimdi aşağıda ki Yer Köprü ve çevrede ki Dumanlı, Ovacık ve zaman zaman Bozburun dağı zirveleri keyifle izlenebilmektedir. Kanyon kayalıklarının tepesinden aşağıda ki uçuruma bakmanın keyfini anlatmaya kesinlikle kelimeler kifayetsiz kalacaktır.

Bu duyguyu, bu hazzı, bu zevki ve keyfi kesinlikle yaşamak tatmak gerekir. Ve bir de şanslı iseniz, bu seyrinize, bu bölgede halen hayatta kalmayı başarabilmiş Kızıl Akbabaları izleme şerefine de sahip olabilirsiniz. Tam yemek molamız esnasında 2 tane kızıl akbaba kanyon içerisinden süzülerek geçtiği için video ve fotoğraflama şansımız olmamıştır. Ancak yükseklerde iken çektiğimiz fotoğraflarla avunabildik. Yemek molamızdan sonra 100-150 metrelik patikadan geçerek yola çıkıyor ve Gaziler istikametine doğru devam ediyoruz. Bundan sonrasında istenirse yol takip edilerek de Çaltepe’ye ulaşılabilir yada yine kırmızı- beyaz çizgiler takip edilerek de kestirmelerden ulaşılabilmektedir. Zaman zaman yol ile zaman zaman patika üzerinde ilerleyerek Çaltepe manzarasına ulaşıyoruz.

Çaltepe Köyü

Karşımızda Dedegül ve aşağıda ise Çaltepe. Bölge ve bu manzara ayrı bir güzellik. Yola ulaştığımızda yürüyüşümüzü bitirerek, dostumuz Erdinç’in misafiri oluyoruz. Erdinç BARCA, kendisi de Çaltepe Köyünden olan ve 10 odalı bir pansiyonu işletmektedir. Tamamen yerel doku dekorunda, taş duvarları ve sobalı odaları olan, aile ve huzurlu bir ortamda, güvenli bir şekilde konaklama yapılabilecek nezih bir mekandır. Erdinç, Isparta, Burdur, Antalya ve Denizli bölgelerinde ki tarihi yolların tamamına yakınını adımlamış ve bu bölgeler hakkında yeterli bilgiye sahip olan bir arkadaşımızdır. Kendisine 0543 633 25 99 numaralı telefondan ulaşarak, bölge hakkında bilgi alabilir, konaklama için rezervasyon yaptırabilirsiniz.
Erdinç’in sıcak çay ve sohbet ikramından sonra kararmak üzere olan hava ile günü tamamlıyor ve Antalya’ya dönüyoruz.

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

GPS ve rota verilerini buradan indirerek daha detaylı inceleyebilirsiniz…

Zorluk Derecesi :Toplamda 20 km. olan, ORTAZOR bir parkurdur.

Maksimum Rakım :830 m.

Hangi mevsimde yapılır: Yaz ve kış faaliyetleri olarak, gerekli tedbirler alınarak her zaman yapılabilmektedir..

Yol Yapısı :Tamamına yakın bölümü patika ve arazi yoludur.

Başlangıç Noktası : Beşkonak Zerk Köprüsü.

Bitiş Noktası :Çaltepe Köyü.

Su Kaynakları : Rota üzerinde su kaynağı işaretli bölümlerde vardır.

Alış-Veriş Alanları : Parkur içerisinde alış veriş alanı yoktur.

Konaklama : Kamp için tedbir almakta fayda vardır.

DİKKAT!!! Herhangi bir kaza riskine karşılık kesinlikle en az iki kişile gidiniz ve bir yakınınıza gideceğiniz konumu bildiriniz!!!


Google Maps Harita Görüntüsü


Wikiloc Harita görüntüsü

0 Değerlendirme

Henüz değerlendirme yapılmamış

Benzer Rotalar