Ant-038 Alakır Vadisi

  • 9590
Özellikler
Zorluk Derecesi Zor
Yol Durumu Toprak-Yol,Asfalt
Toplam Mesafe (KM) 47
Max. Rakım -
Uygun Bisiklet MTB,Full-Süspansiyon
Başlangıç Noktasında Bitiyor ? Evet

Bu rotamızda, HES projeleri ile doğal yaşamı ve doğa yapısı tehdit edilerek, yok olma tehlikesi ile yüzyüze bulunan Alakır nehrinin oluşturmuş olduğu Alakır Vadisi’nde bisiklet binmenin keyfi ve heyecanını yaşayacağız. Alakır Vadisi Antalya’ ya Yaklaşık olarak 60 km. uzaklıktadır. Bu rotaya ulaşım Antalya Liman Mahallesinden Altınyaka yolundan devam edilerek,  Hisarçandır ve Üçoluk Köylerinden sonra Söğütcuması Köyüne dönülerek, Kuzca Köyüne ulaşıldığında Alakır Vadisine varılmış olunur(Burdan ulaşım rotasına bakabilirsiniz).

Alakır Vadisi

Ancak biz rotamıza Altınyaka – Söğütcuması Köyü yol ayrımında aracımızı bırakarak bisikletlerimizle başlıyoruz. Orman yolu içerisinden öncelikle Söğütcuması Köyüne ulaşıyoruz. Köy içerisinde bulunan buz gibi kaynak suyundan su ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Köyde ufak çaplı bir kaç bakkal ve pide fırını bulunmaktadır. Söğütcuması Köyünden Karaağaç Köyü istikametine devam edildiğinde, hemen köy çıkışında sola Kuzca Köyü yol ayrımı vardır. Buradan dönüldüğünde kısa yoldan Alakır Vadisine ulaşılabilinir. Biz burayı es geçerek Karaağaç Köyüne doğru devam ederek, Alakır Vadisini tepeden izlemenin keyfini yaşıyoruz. Sürekli kıvrımlarla Karaağaç köyündeki su kaynağına ulaşıyoruz.

Diren Alakır

Biraz dinlendikten ve su ihtiyacımızı giderdikten sonra keyfine doyamadığımız orman yolları içerisinden, Kürce HES inşaatının olduğu bölgeye ulaşıyoruz. Buradan vadi boyunca devam edildiğinde Kumluca ilçesine varılabilmektedir. Ancak biz sola doğru dönerek köprüden geçiyor ve Alakır’da kendilerine doğal yaşam içerisinde bir cennet oluşturmuş olan ve HES projelerine karşı engel olmaya çalışan Birhan ve Tuba arkadaşlarımızı ziyaret ediyoruz. Malesef önümüzde uzun ve zorlu bir tırmanış olduğu için çok fazla kalamıyoruz, bir gün özellikle ziyaretlerine gelmek üzere sözleşerek ayrılıyor ve zorlu yolda tırmanmaya başlıyoruz.

Yaklaşık olarak buradan Söğütcuması Köyüne kadar 9 km. lik sürekli tırmanış olan bir yol vardır. Biz bu yolun 6-7. km sinden sağa devam ederek yine orman yolları içerisinden Altınyaka yoluna ulaşarak devam ediyoruz. Altınyaka yolundan 4-5 km daha devam ederek aracımıza ulaşıyor ve bir parkuru daha geride bırakıyoruz.

Yükseklik Profili

GPS ve rota verilerini buradan indirerek daha detaylı inceleyebilirsiniz…

Zorluk Derecesi :Toplamda 47 km. civarında olan ve 9 km sürekli rampa bulunan ÇOKZOR bir parkurdur.
Hangi mevsimde yapılır: Her mevsimde yapılabilir.
Bisiklet Seçimi : Sadece Dağ bisikleti için uygundur.
Başlangıç Noktası : Üçoluk Köyü.
Bitiş Noktası :Üçoluk Köyü.
Su Kaynakları : Rota boyunca kaynak suları mevcuttur.
Alış-Veriş Alanları : Sadece Söğütcuması Köyünde bir kaç bakkal vardır.

DİKKAT!!! Herhangi bir kaza riskine karşılık kesinlikle en az iki kişile gidiniz ve bir yakınınıza gideceğiniz konumu bildiriniz!!!

0 Değerlendirme

Henüz değerlendirme yapılmamış

Benzer Rotalar