Doğru Sele Yüksekliği

Doğru Sele Yüksekliği

Sele yüksekliği; bisiklet sürüş konforumuz ve sürüş sonrası vucudumuzun çeşitli bölgelerinin ağrımaması hatta bazı sakatlanmaların önüne geçmek için çok önemlidir.

Doğru ayarlanmış sele yüksekliği hem daha efektif pedal basmamızı sağlar hemde kısa ve uzun vadede karşılaşabileceğimiz sakatlannmaları önleyebilir. Yapılan araştırmalar selenin ideal ayarından 1-1.5 cm yüksek veya alçak olmasının enerji tüketimimize etkisinin büyük olduğunu göstermektedir.

Selenizi Ayarlayın :

Sele yüksekliğini doğru ayarlamak için ilk yapmanız gereken bacak uzunluğunuzu öğrenmektir.  Bunun için düz bir zeminde ve çıplak ayakla sırtınızı duvara yaslayın ve bacak aranızdan duvara küçük bir işaret koyun. Bunu yapmak zor olacaksa ve evinizde bir su terazisi varsa alttaki resimdeki gibi duvara paralel olara durun, su terazisini bacak aranızda bisiklete biniyor pozisyonunda tutun:

doğru sele yüksekliği 1

Duvara küçük bir işaret koyun:

doğru sele yüksekliği 2

İşaret koyduğunuz yerden yere olan uzaklığı metreyle ölçün. Elde ettiğiniz yükseklik sizin bacak uzunluğunuzu göstermektedir. Doğru sele yüksekliğiniz ise bu elde ettiğiniz yükseklikten 10 cm daha kısa olmalıdır. Yani eğer bacak uzunluğunuz 75cm ise doğru sele yüksekliği 65cm olmalıdır. doğru sele yüksekliği 3

Sele yüksekliğimizi bulduk bunu uygulamak için Orta mil ortasından selenin üst kenarına olan mesafeyi ölçüp bu yüksekliğini daha önce bulduğumuz yüksekliğe göre ayarlamalıyız.

doğru sele yüksekliği 5

Bir Uzmana Kulak Verin

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Serhat GENÇDOĞAN bu konudaki uyarılarına kulak verin :

Keyifli bir sürüş gününden sonra vücudumuzun çeşitli bölgelerinde ağrı olması hepimizin zaman zaman tecrübe ettiği bir durum. Uzun ve yorucu performanslardan sonra doğal olarak karşılaşabileceğimiz yaygın kas yorgunluğu dışında, eklemlerimizde hissettiğimiz ağrılar genellikle hatalı bisiklet ayarlarından kaynaklanır.

Söz konusu bel ağrısı ise sürüş anında ilk akla gelmesi gereken durum sele yükseklik ayarıdır. Bel bölgesi sürüşte gücümüzün kaynağı olan bacaklarla, gidona ulaşan vücudumuzun ön bölgesi arasındaki bağlantıyı sağlar aslında. Eğer sele yüksekliğiniz çok fazla ise bu durum bacaklar ve leğen kemiği üzerinde belinizin çok fazla eğilmesine ve belinizde aşırı bir gerilime yol açar. Ayrıca aşırı gerilen bacak kasları yapıştıkları leğen kemiğinde geriye çekme kuvveti oluşarak belde yansıyan ağrıya sebep olurlar.

Şayet sele yüksekliğiniz çok aşağıda ise bu durumda da leğen kemiğinizin geriye doğru kaymasıyla beliniz aşırı dik bir pozisyon alacak ve yoldan gelen bütün şok kuvvetleri omurganız boyunca yayılmadan direkt belinize yansıyacaktır. Ayrıca alçak seleye bağlı her pedal çevirmede aşırı katlanan dizler yine leğen kemiğini geriye kaydırarak beli aşırı dik pozisyona zorlamaya devam edecektir.

Selenizi Kendinize Göre Ayarlayın

Pratik olarak doğru sele yüksekliği ayarında dikkat edilmesi gereken pedalın dairesel hareketinin yere en yakın anında diz ekleminde hafif bir bükülme olup olmadığıdır. Pedalı yere en yakın olduğu konuma getirdiğinizde sürüş ayakkabısı ile ayak topuğunuzu pedalın üstüne koyun. Bu noktada bacağınız tam olarak açık ve düz ise doğru sele yüksekliğini bulmuşsunuz demektir. Bacağınız ideal sürüş pozisyonuna (ayak parmak kemikleri pedal üzerinde) döndüğünde diz ekleminin hafif bükülmüş olduğunu göreceksiniz.

Sele yüksekliği

Pedal kollarından birinin zemine paralel olduğu konumda ise diz kapağı ile pedal mili aynı hizada olmadıdır. Eğer bu açı farklı ise selenin ileri geri ayarı yapılmalıdır. Selenin altındaki vidalar gevşetip ileri geri ayar yaparak doğru konumu ayarlayabilirsiniz.

pedal açısı
Herkese keyifli ve sağlıklı sürüşler…

Doğru Sele Yüksekliği ve Açısı Nasıl Ayarlanır,doğru Sele Yüksekliği,
Bisiklette Doğru Sele Ayarı Nasıl Yapılmalı,sele yüksekliginin ayarlanmasi

Benzer Yazılar

thumbnail
hover

Bisiklet Festivalleri 2018

Bisiklet Festivalleri 2018 Bisiklet Festivalleri 2018 yılında düzenlenecek olan bisiklet festivalleri bu sayfadan takip edebilirsiniz. Fe...

thumbnail
hover

Bisiklet Festivalleri 2017

Bisiklet Festivalleri 2017 Bisiklet Festivalleri 2017 yılında düzenlenecek olan bisiklet festivalleri bu sayfadan takip edebilirsiniz. Fe...

thumbnail
hover

Bisiklet Turu Öncesinde Beslenme

Bisiklet Turu Öncesinde Beslenme Günübirlik turlarınızdan önce yada antrenmanız öncesinde yiyeceğiniz besin türü, miktarı ve zam...

Yorumlar

    • Maalesef yazıdaki sele hesabı yanlış. Aynakol lar 170-175 arası ölçülerle satılıyor. Bu yazıdaki hesaba göre orta göbekten ölçü alınıyor. Oysa doğrusu pedal üzerinden sele üzeri olmalıdır. Bunun profesyonelce bir formülü vardır. Bacak boyu X 1.09 = alt pedal sele üzeri ölçüsüdür.
      Pedalı kadronun st ölçüsüne paralel olacak şekilde getirip, sele üzerini ölçüp bisiklet ayakkabısı ile ölçtüğünüz bacak boyu ile yaptığınız hesap sonucuna getirerek sıkın. Gerçek değeri ayarlamış olacaksınız. 10cm kısa diye bir hesaplama yoktan bir element keşfetmek gibidir. Yani yanlıştır.

    • hanife hanım şayet yolunuz kastamonuya düşerse bisiklet kulübümüze uğrayın size 30 dk bisiklet dersi bizden söz

    • Ben 51 yaşında bir bayan ım hayalim bisiklete binmek bir türlü öğrenemedim lütfen yardım edermisin iz

Yorum Yaz