Fat Bike : Bisiklette Yeni Moda

Fat Bike

Bisiklette yeni moda: Fat Bike olarak bilinen lastiklerinin normal bisikletlere göre oldukça kalın olan (26×4.0) ve kar, kum gibi zorlu yollarda bisiklet binmeye olanak sağlayan bisikletler. Türkçeye çevirdiğimizde şişman bisiklet gibi komik bir adı olan bu bisikletlerin asıl amacı kar ve buzda rahat bir kullanım sağlamak olsada kumda da oldukça iyi performans gösterdiği keşfedilmiş.  Diğer bisikletlere oranla en büyük farklılıkları olarak lastik kalınlıkları ve biraz ağır olmalarını sayabiliriz. Kullanan arkadaşlardan öğrendiğim kadarıyla son derece konforlu sürüşü olan bisiklet ile ister karda ister kumda bisikletin keyfini çıkarabilirsiniz.

Fat bike lastikleri normal MTB lastiklerine oranla çok daha düşük basınçta kullanabilirsiniz. MTB lastiklerine genelde 25-65 psi hava basılırken bir Fatbike lastiğini 10 psi basınçla bile kullanılabilir. Buradaki amaç düşük basınçlı lastik ile zemine tutunma oranını yükseltmektir. Yani lastiğin zemine daha iyi tutunmasını sağlamaktır.

Kar ve kum gibi zeminlerde ince lastikle gitmek neredeyse imkansızken fatbike’ın geniş lastikleri sayesinde bu tür bozuk zeminlerde rahatlıkla bisikletinizi sürebilirsiniz.

Fatbike Jant ve Teker Ölçüleri

  • 26+: 26 jant, genişliği 35mm – 50mm. Lastik boyutları > 2.5, 2.8, 3.0
  • 27,5+/650+: 27.5 jant, genişliği 35mm – 50mm. Lastik boyutları >2.5, 2.7, 3.25
  • 29+: 29 jant, genişliği 35mm. Lastik boyutları genellikle 3.0
  • XL: 26 jant, genişliği 60mm–103mm. Lastik boyutları >3.5, 3.8, 4.5, 4.8
  • 2XL: 26 jant, genişlik 8mm0–103mm. Lastik boyutları >5.0

Fat Bike Fiyatları

Fat bike trendinin hızla yayılmasıyla ülkemizde de çeşitli firmaların sunduğu modeller artık satışta. Fiyat olarak 1500 TL den başlayan bu modeller 5000 TL’ye kadar fiyat aralığında satılıyor.

Fat Bike

Amerika’da düzenlenen Fatbike Dünya Şampiyonasından. Fotoğraf : Nick Heil

Fatbike Galeri

fat bike

fatbike fatbike fatbike

fatbike fatbike

John Dere

John Dere

Ön süspansiyonlu Eriksen modeli

Ön süspansiyonlu Eriksen modeli

Bikepacking fatbike

Bikepacking fatbike

Full Süspansiyon fat bike

Full Süspansiyon fat bike

Akü destekli fatbike

Akü destekli fatbike

Fat Bike

The Defiant marka bisikletin Big Easy modeli ise Fat Bike olayını bir adım daha yukarı taşıyarak bu bisiklete akülü destek sistemi eklemiş 🙂 Ortaya da böyle bir şey çıkmış:

Fat Bike

Bu tasarımın sahibi Kevin Spreng yılın her mevsimi bisiklet binmek, işine bisikletle gidip gelmek istediği ve memleketleri yılın 6 ayı karlı olduğu için böyle bir bisiklet yapmayı akıl etmiş. Ar-Ge çalışmaları yaklaşık 2 yıl kadar süren bisiklet için Kevin ; “Önceleri işe gitmek için fat bike kullanıyordum ama buzlu ve karlı yolda yeteri kadar hızlı gidemediğimi düşündüm ve bisiklete elektrik motoru takmayı düşündüm ve mükemmel oldu. Şimdi ortalama 25 30 km hızla yılın her ayı bisikletimle yolculuk edebiliyorum” diye açıklamalarda bulunuyor. Elektrikli destek sistemi sizin zorlandığınız anlarda sisteli olarak devreye girerek pedal basmanızı kolaylaştırıyor yani isterseniz tamamen elektrik motorunu kullanarak isterseniz de destek sistemli olarak kullanabiliyorsunuz.

İşine bisikletiyle giden Frank ava giderkende artık fat bike’ını kullanıyor.

Fat Bike

Bisikletin satış fiyatı web sitesinde 4,495 $ olarak gözüküyor ve özellikleride şu şekilde sıralanmış. Lastikler fat bike’larda kullanılabilecek en geniş lastikler 26×4.7 ve 6061 alüminyum kadroya sahip.

Fat Bike
Custom-designed 6061 frame with 61cm top tube
500 watt electric rear hub motor
36volt/11.6Ah battery mounted for optimal frame balance
4.7” Big Fat Larry” tire – the widest available
1 x 9 speed drivetrain
Cable disc brakes
3” x 26” rims
Shimano XT off-road component package
Rear drop outs spaced at 135mm

Daha öncede NTV’de Saffet Üçüncü’nün hazırlayıp sunduğu Saffet’in Garajı adlı program da tanıtımı yapılan elektrikli bisiklet haberi için burayı tıklayınız.

Attachments

Benzer Yazılar

thumbnail
hover

Bisiklet Festivalleri 2018

Bisiklet Festivalleri 2018 Bisiklet Festivalleri 2018 yılında düzenlenecek olan bisiklet festivalleri bu sayfadan takip edebilirsiniz. Fe...

thumbnail
hover

Bisiklet Festivalleri 2017

Bisiklet Festivalleri 2017 Bisiklet Festivalleri 2017 yılında düzenlenecek olan bisiklet festivalleri bu sayfadan takip edebilirsiniz. Fe...

thumbnail
hover

Bisiklet Turu Öncesinde Beslenme

Bisiklet Turu Öncesinde Beslenme Günübirlik turlarınızdan önce yada antrenmanız öncesinde yiyeceğiniz besin türü, miktarı ve zam...

Yorumlar

Yorum Yaz