Bisiklet Jant Ölçüleri

Bisiklet Jant Ölçüleri:

Bilindiği üzere MTB (Dağ bisikleti) bisikletlerde kullandığımız jantlar ölçülerine göre temel olarak 3’e ayrılıyor. Bunlar 26 jant, 27.5 jant ve 29 jant olarak isimlendiriliyor. Peki bu jantların farkları, avantajları ve dezavantajları nelerdir ?

Jant Standartları

26 ” jant çapları 559mm olan jantlar.

27.5 ” jant çapları 584mm olan jantlar. 650B olarak da bilinirler.

29 ” jant çapları 622mm olan jatlar. 700C olarak da bilinirler. Aslında jant çapı 28 ile aynıdır fark lastiklerinin daha geniş yanaklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Aralarındaki farkları cm olarak hesaplayacak olacaksak :  26” <- 2.5cm-> 27.5” <- 3.8cm-> 29“.   26 jant ile 29 jant arasında 6.cm’lik bir fark söz konusu. Aşağıdaki grafikte bunu daha detaylı olarak görebilirsiniz.

Jant ölçüleri

Avatajlar & Dezavantajlar

Peki bu ölçüler bize ne ifade ediyor. Aralarındaki farklar ve birbirlerine olan avantajları ve dezavantajları nelerdir ? Büyük jantı küçük janta oranla karşılaştıracak olursak:

Avantajlar

Burada uzun uzadıya matematik hesapları yapıp fazla kafa karıştırmak istemiyorum. O yüzden şöyle diyebiliriz: 26 jant bir bisiklette tekerin çevresi 27.5 veya 29 jant bir bisiklete göre daha azdır. Bir bisikletçi düşünelim; 1km uzunluğunda bir yolda diğer tüm özellikleri aynı olan bir 26 jant bisikletle bu 1km’lik yolu pedallasın ve ardından da aynı yolu 29 jant bir bisikletle pedallasın. Bu bisikletçi 29 jant olan bisikleti ile ortalama 75m kadar daha uzun yol katetmiş olacaktır. Yani çevresi daha büyük olan teker ile çevresi küçük olan tekere oranla daha uzun mesafe katetmiş oluruz. Yine 29 jant bir bisiklet zeminde karşılaştığı bir engeli geçme konusunda 26 janta göre daha iyidir. Çünkü zeminde karşılaştığı engele yaklaşma açısı daha düşüktür. Tam olarak ne demek istediğimi aşağıdaki grafikte daha ayrıntılı bir şekilde görebiliriz.

Buradan yola çıkarak şunu da rahatlıkla söylebiliriz: Daha büyük olan jantlı bisiklette tekerin zemine temas ettiği alan da dana büyük olur. Zemine temas eden alan büyük olduğunda yol tutuşu da buna paralel olarak artacaktır.  Aşağıdaki grafikte lastiklerin zeminle ile temas oranını görebilirsiniz.

Dezavantajlar

 • 29er bir janta sahip bir bisiklet diğerlerine oranla daha ağır olacaktır.
 • Daha büyük bir kadro kullandığınız için boyu kısa olan insanlar için kullanımı daha zordur.
 • Kontrolü daha zordur. Özellikle patikalarda yön değiştirmesi zordur.
 • Daha fazla güç harcarsınız.
 • 29 jant bisikletteki millerin bisikletin göbeğine daha dar açıyla bağlandığı için daha zayıftırlar.

Birazda Tarih

MTB bisikletlerin tarihi 1980’lere dayanıyor. Bu tarihlerde 26 jant’lar tamamen bir MTB standartı haline gelmişti. Sağlamlığın önce çıktığı bu yıllarda yarış bisikletlerinde kullanılan 622mm jantlar dağ bisikletleri için çokda uygun değildi.  Daha önceleride kullanılan 29er jantlı bisikletler ise popüler olamamıştı ta ki  2006 yılında tekar kullanılmaya başlayana kadar. Hemen ardından 2007 yılında ise 27.5 jant’lar piyasaya sürüldü.  Günümüzde bir çok MTB bisikleti özellikle enduro bisikletlerinde 26 jant bisiklet üretimini neredeyse durdurdu diyebiliriz.

Peki En İyisi Hangisi ?

Sizce en iyi araba hangisi ? Ferrari ?

Land Rover daha iyi bir seçim gibi gözüküyor ?

Tabi ki her birinin kendine göre iyi olduğu yerler var. O yüzden en iyisi bu diyemeyiz.

26 Jant Avantajlı Olduğu Durumlar:

 • Kısa boylu bisikletçiler için.
 • Arazi yollarında çok fazla yön değiştirdiğiniz yollarda. Hakimiyet kolaylığından.
 • Hızlanmanın önemli olduğu durumlarda. 26 jant bisikletin hızlanması diğerlerine oranla daha çabuktur.
 • Downhill  ve Freeride bisikletlerde
 • Daha hafif olmaları

29 Jant Avantajlı Olduğu Durumlar:

 • Çok fazla engebeli yollarda
 • Uzun boylu bisikletçiler için
 • Düz yollarda daha az efor ile daha uzun yol gidebilirsiniz.
 • Lastiklerin yanakları daha geniş olduğundan ekstra konfor sağlar.

27.5 Avantajlı Olduğu Durumlar

27.5 jant bisiklet için şunu söylebiliriz. 26 ve 29 jant bisikletlerin dezavantajlarını minimuma indirerek kendilerine özgü bir performans ve konfor sağlayan 27.5 jant bisikletler günümüzde artık daha çok tercih edilmeye başladı.

Benzer Yazılar

thumbnail
hover

Bisiklet Festivalleri 2018

Bisiklet Festivalleri 2018 Bisiklet Festivalleri 2018 yılında düzenlenecek olan bisiklet festivalleri bu sayfadan takip edebilirsiniz. Fe...

thumbnail
hover

Bisiklet Festivalleri 2017

Bisiklet Festivalleri 2017 Bisiklet Festivalleri 2017 yılında düzenlenecek olan bisiklet festivalleri bu sayfadan takip edebilirsiniz. Fe...

thumbnail
hover

Bisiklet Turu Öncesinde Beslenme

Bisiklet Turu Öncesinde Beslenme Günübirlik turlarınızdan önce yada antrenmanız öncesinde yiyeceğiniz besin türü, miktarı ve zam...

Yorumlar

Yorum Yaz