Bisiklet Bizi Nasıl Mutlu Ediyor ?

Bisiklet Bizi Nasıl Mutlu Ediyor :

Bisiklet sürmek gerçekten çok güzel bir spor. Bunu bir çok kişiden duyabilirsiniz. Bisiklet binenlerin sayısının her geçen gün artmasından da bunu rahatlıkla anlayabiliriz. Antalya’ya ilk geldiğim yıllarda yani yaklaşık 15 yıl önce bisikleti ile doğa turları yapan kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmezken şimdi bisiklet grubu sayısı bile bir elin parmaklarını çoktan geçmeye başladı.

Peki bisiklet sürdüğümüzde bu kadar mutlu olmamızın nedeni ne? Diğer bir çok spor etkinliğini yaparken olmadığımız kadar mutlu olmamızın sebepleri neler ?

Pozitif psikoloji bilimi yaşamlarımızı değerli kılan şeyleri araştırmış ve bisikletin diğer bir çok spor dalına göre mutluluğu artıran etkinliğini ortaya koymuş. Tabi bunu söylerken diğer sporların insanları hiç mutlu etmediğini kastetmiyorlar. Sadece bisikletin verdiği mutluluğun diğerlerine göre çok daha fazla olduğunu söylüyorlar.

Bisiklette mutlu olmamızı sağlayan etkenleri şöyle sıralayabiliriz:

Bisiklet Bizi Nasıl Mutlu Ediyor

Fiziksel Sağlık

Aerobik egzersizin fiziksel sağlığın korunması için en önemli şeylerden biri olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Fiziksel olarak fit olduğunuzda vucudumuz da bunla bağlantılı olarak en iyi kapasitede çalışır. İngiliz Kalp Vakfının yaptığı bir araştırmaya göre haftada en az 30km bisiklet sürüşü bisiklet kullanmayan ve başka bir fiziksel egzersiz gerçekleştirmeyenlere oranla kalp krizi riskini %50 oranında düşürdüğünü göstermektedir.

Mental Sağlık

Fiziksel olarak fit ve sağlıklı olan insanların mental olarak da diğer insanlara oranla daha mutlu oldukları bilinir. Depresyon, kaygı ve stres fiziksel olarak sağlıklı insanlarda çok daha az görülür. Bisiklet sürmek sizi mental olarak da sağlıklı yapacaktır. Bisiklete binerek kan dolaşımında bulunan ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan kimyasalların seviyelerini 3 kata kadar arttırabilirsiniz. Bisiklet endorfin ve serotonin hormonu salgılamamızı sağlıyor.

Sosyallik

Mesela spor olarak okçuluk veya tenis sporuyla uğraşan birisine oranla çok daha sosyal bir spordur bisiklet. Hafta sonu bisiklet gruplarından biriyle çıktığınız bisiklet turunda bir çok yeni arkadaş edinebilir veya arkadaş grubunuzla çıktığınız turda arkdaşlarınızla güzel vakit geçirebilirsiniz. Son zamanlarda sayı olarak oldukça artan bisiklet gruplarına üye olarak yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Kabiliyet

Bisiklet sürmek herkesin yapabileceği kolay bir spordur. Hemen hemen gittiğiniz her yerde, her mevsim rahatlıkla bisiklete binebilirsiniz. Bisiklet sürmek için bir eğitmene ihtiyacınız yoktur.

Eğlence

Bisiklet yapılabilecek en iyi ve en keyifli spor dallarından biridir. Şehrin manzarası en güzel yerine çıkıp güzel manzarayı izleyip ardından keyifli bir iniş yapabilirsiniz. Eşiniz, sevgiliniz, arkadaşınız veya çocuğunuzla eğlenceli bir şehir turu yapabilir, şehrin en güzel kahvecisinde mola verebilir ve bunların hepsini tek bir saat içinde dolmuş beklemeden yada park sorunu olmadan yapabilirsiniz.

Minnettarlık

Minnettarlık da mutluluk gibi bulaşıcıdır. Birisine ona olan minnettarlığınızı göstermeniz veya söylemeniz hem sizi hemde karşınızdaki kişiyi mutlu edecektir. Bisiklete bindiğinizde de minnettarlık hissini ne kadar yoğun yaşadığınızı farkedeceksiniz. Örneğin dünyanın en meşhur zirvesine bisikletinizle çıktığınızda, veya çok güzel bir manzarada güneşin doğuşuna şahit olduğunuzda, bisiklet gezilerinde ilk defa gördüğünüz doğanın eşsiz güzelliklerini gördüğünüzde hissettikleriniz. Bunların hepsi sizde bisiklete olan minnettarlık duygusunu arttıracaktır.

Aşağıdaki “Minnettarlık Deneyi” videosunu izleyerek insanlar üzerindeki etkisini görebilirsiniz.

Hedefler

Bisiklet binmeye başladığınızda veya antrenmanlarınızda gün geçtikçe performansınızın arttığınız görecek ve kendinize bazı hedefler koymaya başlayacaksınız. Zamanla bu hedeflere ulaştığınızda veya başardığınızda kendinizi daha hissetmeye başlayacaksınız. Hedeflerin peşinden koşmak ve bunları başarmak hepimizde mutluluk hissini arttıracaktır.

Heyecan Arama ve Risk Alma

Bir çok sporda olduğu gibi bisiklette de insanların heyecan duygusu artmaktadır. Araştırmalar gösteriyor ki fiziksel aktiviteler ihtiyacımız olan heyecan

, neşe ve macera duygularımızı tatmin etmede en önemli unsurlar. Bir yokuştan hızla inmek ve rüzgarın sesini kulaklarımızda hissetmek, bir arazi sürüşündeki patikada arkadaşlamızla yarışmak veya bir kanyona paralel giden bir yolda pedal basmak ihtiyacımız olan tüm heyecanı dolu dolu yaşamamıza sebep olur.

Başarı

Bazı bilim çalışmalarına göre başarı; iyi hissetmenin en önemli anahtarlarından birisi. Bisiklet binmenin oldukça erişilebilir olması onu başarı fırsatlarının kaynağı haline getiriyor. Örneğin Strava gibi programlarda KOM olmak veya PR’ı geliştirmek, kişisel bir hedefe ulaşmak veya bir zirve tırmanışı

nı tamamlamak yani başarmak sizi mutlu edecektir.

KOM : (King Of Mountains [Dağların Kralı])

PR : (Personal Record [Kişisel Rekor])

Bisiklet binerken tüm bu saydıklarım ve daha fazlası bizi mutlu eden sebeplerden bazıları. Bu bisiklet binmenin pozitif psikojisi diyebiliriz. Bisiklet binmek bağımlılık yapıcıdır, iyi hissetmenize yardımcı olur. Doğru dengeyi yakaladığınızda sizi sosyal yapar, fiziksel ve ruhsal olarak iyi hissetmenizi sağlar.

Eksik olduğunu düşündüğünüz şeyler mi var ? Bisikletin sizi nasıl mutlu ettiğini bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Benzer Yazılar

thumbnail
hover

Bisiklet Festivalleri 2018

Bisiklet Festivalleri 2018 Bisiklet Festivalleri 2018 yılında düzenlenecek olan bisiklet festivalleri bu sayfadan takip edebilirsiniz. Fe...

thumbnail
hover

Bisiklet Festivalleri 2017

Bisiklet Festivalleri 2017 Bisiklet Festivalleri 2017 yılında düzenlenecek olan bisiklet festivalleri bu sayfadan takip edebilirsiniz. Fe...

thumbnail
hover

Bisiklet Turu Öncesinde Beslenme

Bisiklet Turu Öncesinde Beslenme Günübirlik turlarınızdan önce yada antrenmanız öncesinde yiyeceğiniz besin türü, miktarı ve zam...

Yorum

Yorum Yaz